გეორგიევსკის ტრაქტატი დაიდო 1783 წლის 24 ივლისს ჩრდილი კავკასიის ქალაქ გეორგიევსკში. იგი შედგება 13 მუხლისა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა მე-18 ს-ის ბოლოს. „გეორგიევსკის ტრაქტატი’’.
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის 31 მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე არ მყავს
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
საკითხი აქტუალურია, ის თანამედროვეობასთან კავშირშია .ეს გაკვეთილი მოსწავლეებში ხელს შეუწყობს შედარების, ანალიტიკური აზროვნების განვითარებას. მოსწავლეები გაიხსენებენ და იმსჯელებენ რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებზე მე 18 საუკუნემდე, იმსჯელებენ მის შედეგებზე.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეები გაეცნობიან ,,გეორგიევსკის ტრაქტატის მუხლებს და იმსჯელებენ მის მნიშვნელობაზე. ისტ.IX.5 მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა სახ-ფოს განვითარებაზე.
შედეგი. მსჯელობს კონკრეტულ პოლიტიკურ ცვლილებებზე, რომლებმაც გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრიობაზე.
|
წინასწარი ცოდნა
|
იციან რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ მე-18 საუკუნემდე
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
შევაფასებ შეფასების რუბრიკით, რომელიც წინასწარ ეცოდინებათ ბავშვებს.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
კომპიუტერი, პროექტორი, პრეზენტაცია
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
Iფაზა-გამოწვევა
1. ვაცნობ გაკვეთილის თემასა და მიზანს (1-2წთ) IIფაზა-წინასწარი შერჩეული ჯგუფები გააკეთებენ პრეზენტაციას. მოსწავლეები შემთხვევითი არჩევის პრინციპით დაიყვნენ 8 ჯგუფად, თითოეული ჯგუფი გეორგიევსკის ტრაქტატის მნიშვნელობაზე აკეთებს პრეზენტაციას, პრეზენტაციისათვის დათმობილი აქვთ 3-4წთ III-ფაზა უკუკავშირი 2-3 წთ მოსწავლეები შეაფასებენ თავიაანთ ნამუშევრებს და სხვა ჯგუფების პრეზენტაციას. |
გაკვეთილის თემა
|
ჯვაროსნული ეპოქა
|
მიზანი
|
·
მოსწავლეები
გაეცნობიან ჯვაროსნულ ლაშქრობებს, მათ გამომწვევ მიზეზებსა და შედეგებს და
შეაფასებენ მათ მნიშვნელობას, პარალელებს გაავლებენ იმავე ეპოქის
საქართველოში მიმდინარე მოვლენებთან;
· ინფორმაციის შეგროვების, დამუშავებისა და
დახარისხების, ინდივიდუალური და ჯუფური მუშაობის უნარ -ჩვევების განვითარება;
·
გამოიყენებენ
ტექნოლოგიებს ინფორმაციის შესაგროვებლად და გასაერთიანებლად , მოამზადებენ
პრეზენტაციას აუდიტორიისათვის .
|
სასწავლო ეროვნული სტანდარტები
|
ისტ. XI.5. მოსწავლეს შეუძლია საქართველოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო
პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა.
· ირჩევს ერთ-ერთ სახელმწიფოს და აჯგუფებს რომელიმე ეპოქაში მისი გაერთიანების
ან დაშლის განმაპირობებელ საგარეო და საშინაო ფაქტორებს;
· ირჩევს ერთ-ერთ ეპოქას და ადარებს სხვადასხვა სახელმწიფოს
ინტერესებს საქართველოს მიმართ;
· ირჩევს რომელიმე კონკრეტულ ეპოქას, გამოყოფს იმ
პერიოდის მსოფლიო სახელმწიფოს (სახელმწიფოების) ინტერესებს. განსაზღვრავს ქართული
სახელმწიფოს (სახელმწიფოების) ადგილსა და როლს ამ კონკრეტულ ეპოქასთან
მიმართებით.
|
მოსალოდნელი შედეგები
|
მოსწავლეები
წარადგენენ ისტ–ის გამოყენებით პრეზენტაციას, დაიცავენ დროის ლიმიტს,
იმსჯელებენ და შეაფასებენ ჯვაროსნულ ლაშქრობებსა და მათ შედეგებს;
პარალელებს გაავლებენ საქართველოსთან.
|
აქტუალობა
|
მოსწავლეები მოახდენენ თავიანთი ნამუშევრების
პრეზენტაციას
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ საქართველო და ახლო
აღმოსავლეთი VII-XII საუკუნეებში , ჯვაროსნული ეპოქა
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
კლასის ორგანიზება (1–2 წუთი)
I ფაზა- გამოწვევა:
1. ვაცნობ გაკვეთილის თემასა და მიზანს (1-2
წთ.);
II ფაზა– წინასწარ
შერჩეული ჯგუფები გააკეთებენ პრეზენტაციას.
მოსწავლეები
შემთხვევითი არჩევის პრინციპით დაიყვნენ 8 ჯგუფად, თითოეული ჯგუფი თითოეულ
ჯვაროსნულ ლაშქრობაზე აკეთებს პრეზენტაციას, პრეზენტაციისათვის დათმობილი
აქვთ 3–4 წთ.
III
ფაზა-უკუკავშირი (2–3
წუთი)
მოსწავლეები შეაფასებენ თავიანთ ნამუშევრებს და
სხვა ჯგუფების პრეზენტაციას;
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
ჯგუფური
|
შეფასება და თვითშეფასება
|
განმსაზღვრელ განმავითარებელი შეფასება და
თვითშეფასება (რუბრიკით)
|
სასწავლო რესურსები
|
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი,
|
No comments:
Post a Comment